JAK JEŚĆ ZDROWO?CO I KIEDY JEŚĆ?

Od dłuższego czasu regularnie ćwiczę oraz jem zdrowo.
Stąd pojawiły się u mnie nowe nawyki żywieniowe oraz zmiana smaku, poprzez którą jadam produkty, których wręcz nie znosiłam :-)

Trenując musimy świadomie dostarczać naszemu organizmowi poszczególne składniki. Co za tym idzie, nasze posiłki powinny wyglądać następująco:

  • Białko + węglowodany + warzywa

  • Białko + tłuszcze + warzywa

Pierwszy posiłek należy zjeść do pół godziny po przebudzeniu. Śniadanie jest najważniejsze w ciągu całego dnia. Ja codziennie pałaszuję o poranku wypasioną owsiankę, z przeróżnymi dodatkami :-)

Staramy się jeść co 2-3h, wiadomo, kiedy posiłek jest mniejszy, kolejny jemy za 2h - ważne jest, aby nie czekać dokładnie 3h na głodzie. Przegryzamy wtedy owoc, warzywo.

Ostatni posiłek jemy 2h przed snem, powinien się on składać z białka - przez to na drugi dzień rano czujemy się wypoczęci i pełni energii. U mnie jest to zazwyczaj serek wiejski lub jogurt naturalny z naturalnym kakao - często dodaję do tego 2 suszone śliwki :-)

Przed treningiem powinno się jeść białko i węglowodany
Po treningu siłowym jemy łatwo przyswajalne białko  + węglowodany proste
po treningu nie jemy tłuszczów


Białko: Mięsa (wołowina, piersi z kurczaka/indyka i inne chude mięsa), ryby tłuste/chude , jajka , twarogi chude/półtłuste, serki wiejskie, odżywki białkowe

Tłuszcze: Oliwa z oliwek (podstawa) , tran ,olej lniany, jajka, tłuste ryby, nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy włoskie/laskowe, migdały, avocado

Węglowodany: Ryż ciemny/paraboliczny, makaron zwykły/razowy, płatki owsiane zwykłe/górskie, pieczywo pełnoziarniste, kasza gryczana/jęczmienna, warzywa (podstawa), owoce, naturalne kefiry/maślanki/jogurty
dodatkowo węgle dzielimy na te proste (ryż biały, pszenne makarony, pszenny chleb) oraz złożone (ryż brązowy, płatki owsiane, otręby, ciemne chleby)

/Pamiętajmy, że aby nasze treningi dawały efekty, musimy trzymać się zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz naprzemiennie wykonywać ćwiczenia CARDIO z ćwiczeniami MIĘŚNIOWYMI/

4 komentarze:

  1. bardzo fajnie napisane, synteza najważniejszych rzeczy w jednym poście :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi też się mega podoba! Super informacje, tego było mi trzeba!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...